General Chair Andrew U. Frank, Vienna University of Technology
Program Co-Chairs Matt Duckham, University of Melbourne
Kathleen Stewart, University of Iowa
Edzer Pebesma, University of Münster
Workshop & Tutorial Chair Paolo Fogliaroni, Vienna University of Technology
Local Organizers Gerhard Navratil, Vienna University of Technology
Eva Maria Holy, Vienna University of Technology
Technical Support Thomas Linton, Vienna University of Technology
Program committee
Ola Ahlqvist, Ohio State University
Luc Anselin, Arizona State University
Marc Armstrong, University of Iowa
Kate Beard-Tisdale, University of Maine
Scott Bell, University of Saskatchewan
Itzhak Benenson, Tel Aviv University
David Bennett, University of Iowa
Michela Bertolotto, University College Dublin
Ling Bian, University at Buffalo
Thomas Bittner, SUNY at Buffalo
Dan Brown, University of Michigan
Dirk Burghardt, Technical University of Dresden
Barbara Buttenfield, University of Colorado Boulder
Gilberto Camara, INPE, Brazil
Adrijana Car, University of Salzburg and German University of Technology in Oman
Nicholas Chrisman, RMIT University
Christophe Claramunt, Naval Academy Research Institute (NARI)
Keith Clarke, UC Santa Barbara
Eliseo Clementini, University of L'Aquila
Tom Cova, University of Utah
Isabel Cruz, University of Illinois at Chicago
Leila de Floriani, University of Genova
Rodolphe Devillers, Memorial University of Newfoundland
Juergen Doellner, Hasso Plattner Institut, Potsdam
Jason Dykes, City University London
Max J. Egenhofer, University of Maine
Sara Irina Fabrikant, University of Zurich
Peter Fisher, University of Leicester
Christian Freksa, University of Bremen
Mark Gahegan, University of Auckland
Rina Ghose, University of Wisconsin-Milwaukee
Peng Gong, Tsinghua University
Michael Goodchild, UC Santa Barbara
Ian Gregory, Lancaster University
Dan Griffith, University of Texas at Dallas
Joachim Gudmundsson, University of Sydney
Diansheng Guo, University of South Carolina
Muki Haklay, University College London
Lars Harrie, Lund University
Francis Harvey, University of Minnesota
Gerard Heuvelink, Wageningen University
Hartwig Hochmair, University of Florida
Piotr Jankowski, San Diego State University
Krzysztof Janowicz, University of California, Santa Barbara
Bin Jiang, University of Gävle
Christopher Jones, Cardiff University
Derek Karssenberg, Utrecht University
Tomi Kauppinen, Aalto University
Marinos Kavouras, NTUA, Greece
Maggi Kelly, UC Berkeley
Peter Kiefer, ETH Zurich
Alexander Klippel, Pennsylvania State University
Menno-Jan Kraak, University of Twente / ITC, The Netherlands
Werner Kuhn, UC Santa Barbara
Mei-po Kwan, University of Illinois, Urbana-Champaign
Phaedon Kyriakidis, UC Santa Barbara
Nina Lam, Louisiana State University
Brian Lees, University of New South Wales: Canberra
Ron Li, Ohio State University
Xiang Li, East China Normal University
Hui Lin, Chinese University of Hong Kong
Lin Liu, University of Cincinnati
Yu Liu, Peking University
Amy Lobben, University of Oregon
Xiujun Ma, Peking University
Alan MacEachren, Pennsylvania State University
William Mackaness, University of Edinburgh
Jeremy Mennis, Temple University
Carolyn Merry, Ohio State University
Harvey Miller, The Ohio State University
Alan Murray, Arizona State University
Tomoki Nakaya, Ritsumeikan University, Japan
Atsuyuki Okabe, University of Tokyo
Antonio Paez, McMaster University
Dimitris Papadias, UST, Hong Kong
Karin Pfeffer, University of Amsterdam
Dieter Pfoser, George Mason University
Alenka Poplin, HafenCity Universität Hamburg
Lilian Pun, Hong Kong Polytechnic University
Ross Purves, University of Zurich
Martin Raubal, ETH Zurich
Tumasch Reichenbacher,
Femke Reitsma, University of Canterbury, NZ
Maria Andrea Rodriguez-Tastets, Universidad de Concepción
Anne Ruas, Institut Français des Sciences et Technologies des Transports (IFSTTAR)
Christoph Schlieder, University of Bamberg
Falko Schmid, University of Bremen
Nadine Schuurman, Simon Fraser University
Shih-Lung Shaw, University of Tennessee
Takeshi Shirabe, Royal Institute of Technology, Sweden
Bettina Speckmann, Eindhoven University of Technology
Emmanuel Stefanakis, University of New Brunswick
Paul Sutton, University of Denver
Jean-claude Thill, University of North Carolina at Charlotte
Sabine Timpf, University of Augsburg
Paul Torrens, University of Maryland
Ming-Hsiang Tsou, San Diego State University
Marc van Kreveld, Utrecht University
Monica Wachowicz, University of New Brunswick
Jan Oliver Wallgrün, Pennsylvania State University
Shaowen Wang, University of Illinois
Robert Weibel, University of Zurich
John Wilson, University of Southern California
Stephan Winter, The University of Melbourne
Michael Worboys, University of Greenwich
Dawn Wright, ESRI
Ningchuan Xiao, Ohio State University
Yichun Xie, Eastern Michigan University
Chaowei Yang, George Mason University
Bailang Yu, East China Normal University
May Yuan, University of Oklahoma