Tentative Program Overview

Tuesday
(September 23)
Wednesday
(September 24)
Thursday
(September 25)
Friday
(September 26)
08:00 R
E
G
I
S
T
R
A
T
I
O
N
R
E
G
I
S
T
R
A
T
I
O
N
R
E
G
I
S
T
R
A
T
I
O
N
08:00
08:30 Workshops & Tutorials Welcome 08:30
09:00 Keynote 1 Keynote 2 Keynote 3 09:00
09:30 09:30
10:00 Coffee Break Coffee Break Coffee Break Coffee Break 10:00
10:30 Workshops & Tutorials Parallel Session 1 Parallel Session 4 Parallel Session 6 10:30
11:00 11:00
11:30 11:30
12:00 Lunch Lunch Lunch 12:00
12:30 Lunch 12:30
13:00 13:00
13:30 Workshops & Tutorials Parallel Session 2 Parallel Session 5 Panel Discussion 13:30
14:00 14:00
14:30 Goodbye 14:30
15:00 15:00
15:30 Coffee Break Coffee Break Coffee Break 15:30
16:00 Workshops & Tutorials Parallel Session 3 Poster Session 16:00
16:30 16:30
17:00 17:00
17:30 17:30
18:00 Ice Breaker 18:00
18:30 18:30
19:00 19:00
19:30 19:30
20:00 Conference Dinner 20:00
20:30 20:30
21:00 21:00
21:30 21:30
22:00 22:00
22:30 22:30

Tentative Program Details

Tuesday September 23

September 23 is dedicated to satellite events. For more information visit the Workshops and Tutorials page.

08:00 - 16:00 Registration @ Neues Elektrotechnisches Institutsgebäude

08:30 - 17:30 Workshops and Tutorials @ Neues Elektrotechnisches Institutsgebäude

08:30 - 10:00 Parallel Workshops and Tutorials
[W1], [W2], [W3], [W4], [W5], [W6], [W7], [W8], [T3], [T4]

10:00 - 10:30 Coffee Break

10:30 - 12:30 Parallel Workshops and Tutorials
[W1], [W2], [W3], [W4], [W5], [W6], [W7], [W8], [T3], [T4]

12:30 - 13:30 Lunch Break

13:30 - 15:30 Parallel Workshops and Tutorials
[W1], [W2], [W3], [W4], [W5], [W6], [W7], [T3], [T4]

15:30 - 16:00 Coffee Break

16:00 - 17:30 Parallel Workshops and Tutorials
[W1], [W2], [W3], [W4], [W5], [W6], [W7], [T3], [T4]

18:00 - 20:00 Ice Breaker @ Freihaus

Wednesday September 24

08:00 - 16:00 Registration @ Freihaus

08:30 - 10:00 Plenary Session @ Freihaus

@ Red Track

08:30 - 09:00 Welcome Speech

Andrew U. Frank

09:00 - 10:00Keynote Speech: Controlling topology by counting and measuring holes

Herbert Edelsbrunner

10:00 - 10:30 Coffee Break @ Freihaus

10:30 - 12:00 Parallel Session 1 @ Freihaus

@ Red Track
Land Cover and Land Use

10:30 - 11:00 An Ontology Pattern for Surface Water Features

Gaurav Sinha, David Mark, Dave Kolas, Dalia Varanka, Boleslo Romero, Chen-Chieh Feng, Lynn Usery, Joshua Liebermann, and Alexandre Sorokine

11:00 - 11:20 Assessing metrics of user quality in a simple land cover validation task

Carl Salk, Tobias Sturn, Steffen Fritz, and Linda See

11:20 - 11:40 A method for calculating regional differences in land cover / land use change and error

Alexis Comber, Peter Fisher, Heiko Balzter, Sarah Johnson, Booker Ogutu, and Beth Cole

11:40 - 12:00 Sensitivity analysis of Support Vector Machine land use change modelling method

Mileva Samardzic-petrovic, Branislav Bajat, Milos Kovacevic, and Suzana Dragicevic

@ Yellow Track
Movement and Flows

10:30 - 11:00 Significant Route Discovery: A Summary of Results

Dev Oliver, Shashi Shekhar, Xun Zhou, Emre Eftelioglu, Michael Evans, Qiaodi Zhuang, James Kang, Renee Laubscher, and Christopher Farah

11:00 - 11:20 Using mobile phone data to map human population distribution

Catherine Linard, Pierre Deville, Vincent D Blondel, and Andrew J Tatem

11:20 - 11:40 Detecting Origin-Destination Mobility Flows From Geotagged Tweets in Greater Los Angeles Area

Song Gao, Jiue-an Yang, Bo Yan, Yingjie Hu, Krzysztof Janowicz, and Grant Mckenzie

11:40 - 12:00 Edge-based communities for identification of functional regions in a taxi flow network

Urska Demsar, Jon Reades, Ed Manley, and Mike Batty

@ Green Track
Mapping

10:30 - 11:00 Map Schematization with Circular Arcs

Thomas van Dijk, Arthur van Goethem, Jan-Henrik Haunert, Wouter Meulemans, and Bettina Speckmann

11:00 - 11:20 Dasymetric Refinement for Improved Temporal Small Area Analysis

Stefan Leyk, Barbara Buttenfield, and Matt Ruther

11:20 - 11:40 Normalized Mass Moment of Inertia to quantify space-time patterns of urban growth

Wenwen Li, Elizabeth A Wentz, and Joanna Merson

11:40 - 12:00 Does London need a separate geodemographic classification?

Chris Gale, Paul Longley, and Alex Singleton

12:00 - 13:30 Lunch Break

13:30 - 15:30 Parallel Session 2 @ Freihaus

@ Red Track
Spatial Analysis: Inference

13:30 - 14:00 Spatial graphs cost and efficiency: exploring edges competition by MCMC

Guillaume Guex

14:00 - 14:30 Spatial weights: constructing weight-compatible exchange matrices from proximity matrices

Francois Bavaud

14:30 - 14:50 Data Imputation in Short-Run Space-Time series: a Bayesian Approach

Chris Brunsdon and Martin Charlton

14:50 - 15:10 A Framework for Spatiotemporal Sensitivity Analysis of Geographical Models

Piotr Jankowski and Arika Ligmann-zielinska

15:10 - 15:30 Shade Optimization in a Desert Environment

Qunshan Zhao, Elizabeth Wentz, and Alan Murray

@ Yellow Track
Spatial Regions and Relations

13:30 - 14:00 RCC*-9 and CBM*

Eliseo Clementini and Anthony G. Cohn

14:00 - 14:30 Oriented Regions for Linearly Conceptualized Features

Joshua A. Lewis and Max J. Egenhofer

14:30 - 14:50 Where's near? Using web n-grams to explore spatial relations

Curdin Derungs and Ross Purves

14:50 - 15:10 Modelling the Fuzzy Footprints of Villages from Postal Address Records

Firdos Almadani, Peter Fisher, and Claire Jarvis

15:10 - 15:30 Eye tracking with geographic coordinates: methodology to evaluate interactive cartographic products

Kristien Ooms, Sara Fabrikant, Arzu Coltekin, and Philippe De Maeyer

@ Green Track
Spatial Algorithms and Models

13:30 - 14:00 Practical Approaches to Partially Guarding a Polyhedral Terrain

Frank Kammer, Maarten Löffler, Paul Mutser, and Frank Staals

14:00 - 14:20 MapReduce Principle for Spatial Data

Franz-Benjamin Mocnik

14:20 - 14:40 An Algorithm for Random Trajectory Generation Between Two Endpoints, Honoring Time and Speed Constraints

Georgios Technitis and Robert Weibel

14:40 - 15:10 Fields as a Generic Data Type for Big Spatial Data

Gilberto Camara, Max J. Egenhofer, Karine Ferreira, Pedro Ribeiro De Andrade, Gilberto Queiroz, Alber Sanchez, Jim Jones, and Lubia Vinhas

15:10 - 15:30 What is Field and Object Information?

Werner Kuhn

15:30 - 16:00 Coffee Break @ Freihaus

16:00 - 17:30 Parallel Session 3 @ Freihaus

@ Red Track
Classification and Linked Data

16:00 - 16:30 Linked Data - A Paradigm Shift for Geographic Information Science

Werner Kuhn, Tomi Kauppinen, and Krzysztof Janowicz

16:30 - 16:50 Inferring population structure from surname geography: the role of GIScience in interpreting genetic information

Jens Kandt, James Cheshire, and Paul Longley

16:50 - 17:10 Type-2 Fuzzy Sets Applied to Geodemographic Classification

Peter Fisher, Nicholas Tate, and Aidan Slingsby

@ Yellow Track
Time Geography

16:00 - 16:30 Travel-time Maps: Linear Cartograms with Fixed Vertex Locations

Kevin Buchin, Arthur van Goethem, Michael Hoffmann, Marc van Kreveld, and Bettina Speckmann

16:30 - 16:50 Visualising Emerging Trends of Clusters in a Space-Time Region Using Spatio-Temporal Kernel Regression

Tomoki Nakaya, James Haworth, and Tao Cheng

16:50 - 17:10 A Time-Geographic Framework for Computing Spatio-Temporal Interaction Probabilities

Joni Downs, David Lamb, Garrett Hyzer, Rebecca Loraamm, Zachary Smith, and Blaire O'neal

17:10 - 17:30 Modeling Visit Probabilities within Network Time Prisms using Markov Techniques

Ying Song, Harvey Miller, and Xuesong Zhou

@ Green Track
User-Generated Content

16:00 - 16:30 Data Quality Assurance in Volunteered Geographic Information

Ahmed Loai Ali and Falko Schmid

16:30 - 16:50 Towards a framework for automatic geographic feature extraction from Twitter

Enrico Steiger, Johannes Lauer, Timothy Ellersiek, and Alexander Zipf

16:50 - 17:10 Comparing different crowdsourced data: an analysis of Flickr elements, qualities and activities with Geo-Wiki land cover

Alexis Comber and Ross Purves

17:10 - 17:30 Coerced Geographic Information: The not-so-voluntary side of user-generated geo-content

Grant Mckenzie and Krzysztof Janowicz

Thursday September 25

08:00 - 16:00 Registration @ Freihaus

09:00 - 10:00 Plenary Session @ Freihaus

@ Red Track

09:00 - 10:00 Keynote Speech: The Science of Citizen Science, Volunteered Geographic Information and Public Participation GIS

Renée Sieber

10:00 - 10:30 Coffee Break @ Freihaus

10:30 - 12:00 Parallel Session 4 @ Freihaus

@ Red Track
Spatial Analysis: Activity

10:30 - 11:00 Integrating Sensing and Routing for Indoor Evacuation

Jing Wang, Stephan Winter, Daniel Langerenken, and Haifeng Zhao

11:20 - 11:40 Modularity and spectral regional clustering by commuter flows

Christian Kaiser, Maryam Kordi, and Franois Bavaud

11:40 - 12:00 Point Process Models for Prospective Crime Analysis

Gabriel Rosser and Tao Cheng

@ Yellow Track
Movement and Context

10:30 - 11:00 Location oblivious privacy protection for group nearest neighbor queries

A. K. M. Mustafizur Rahman Khan, Tanzima Hashem, Egemen Tanin, and Lars Kulik

11:00 - 11:20 Routing through a continuous field constrained by a network

Nicole Karrais, Andreas Keler, and Sabine Timpf

11:20 - 11:40 Towards a better understanding of dynamic interaction metrics for wildlife: a comparison of null models

Jennifer Miller

11:40 - 12:00 Scale-Effects in Relating Movement to Geographic Context

Christian Gschwend and Patrick Laube

@ Green Track
Space and Time

11:00 - 11:20 Validation of Results for Temporal Patterns Derived in STempo

Donna Peuquet and Sam Stehle

11:20 - 11:40 Temporal Analysis of Georeferenced Emotions Extracted From Photo Metadata

Dirk Burghardt, Andreas Körner, and Eva Hauthal

11:40 - 12:00 Spatio-temporal demographic classification of the Twitter users

Paul Longley, Muhammad Adnan, and Guy Lansley

12:00 - 13:30 Lunch Break

13:30 - 15:30 Parallel Session 5 @ Freihaus

@ Red Track
Uncertainty

13:30 - 14:00 Re-envisioning data description using Peirce's Pragmatics

Mark Gahegan and Benjamin Adams

14:30 - 14:50 Mapping spatial uncertainty in object-fields: the case of site suitability analysis

Thomas Cova and Piotr Jankowski

14:50 - 15:10 On Use of Fuzzy Surfaces to Detect Possible Elevation Change

Peter Fisher and Jan Caha

15:10 - 15:30 Detecting errors in formally correct geodatabases

Sandro Savino and Massimo Rumor

@ Yellow Track
Text

13:30 - 14:00 Understanding Information Requirements in ‘Text Only’ Pedestrian Wayfinding Systems

William Mackaness, Phil Bartie, and Candela Sanchez-Rodilla Espeso

14:00 - 14:30 Automatic Itinerary Reconstruction from Texts

Ludovic Moncla, Mauro Gaio, and Sébastien Mustière

14:50 - 15:10 Why landscape terms matter for mapping: A comparison of ethnogeographic categories and scientific classification

Flurina Wartmann and Ross Purves

15:10 - 15:30 Spatializing time in a history text corpus

André Bruggmann and Sara I. Fabrikant

@ Green Track
Decision Support

13:30 - 14:00 3D network spatialization: Does it add depth to 2D representations of semantic proximity?

Sara I. Fabrikant, Sara Maggi, and Daniel R. Montello

14:00 - 14:30 Wayfinding Decision Situations: A Conceptual Model and Evaluation

Ioannis Giannopoulos, Peter Kiefer, Martin Raubal, Kai-Florian Richter, and Tyler Thrash

14:30 - 14:50 Embodied decision making with animations

Sara Maggi and Sara I. Fabrikant

14:50 - 15:10 Serious Games for Disaster Risk Reduction Spatial Thinking

Brian Tomaszewski, Jörg Szarzynski, and David Schwartz

15:30 - 16:00 Coffee Break @ Freihaus

15:30 - 17:30 Poster Session @ Freihaus

20:00 - 23:00 Gala Dinner @ Rathauskeller - Rittersaal

Friday September 26

09:00 - 10:00 Plenary Session @ Freihaus

@ Red Track

09:00 - 10:00 Keynote Speech: [Geographic | Information] Visualization

Jason Dykes

10:00 - 10:30 Coffee Break @ Freihaus

10:30 - 12:00 Parallel Session 6 @ Freihaus

@ Red Track
Spatial Perception

10:30 - 11:00 Geosemantic Network-of-Interest Construction Using Social Media Data

Sophia Karagiorgou, Dieter Pfoser, and Dimitris Skoutas

11:00 - 11:20 Ethnic structure in global naming networks

Kira Kowalska, Paul Longley, and Mirco Musolesi

11:20 - 11:40 Crowdsourcing Landscape Perceptions to Validate Land Cover Classifications

Kevin Sparks, Alexander Klippel, Jan Oliver Wallgrun, and David Mark

11:40 - 12:00 How Representative are Social Media Datasets of the True Population: A Case for London

Alistair Leak, Muhammad Adnan, and Paul Longley

@ Yellow Track
Spatial Analysis: Patterns

10:30 - 11:00 Logic Scoring of Preference and Spatial MultiCriteria Evaluation for Urban Residential Land Use Analysis

Kris Hatch, Suzana Dragicevic, and Jozo Dujmovic

11:00 - 11:20 Characterizing relationships between data aggregation and spatial scale: Exploratory analysis of the Modifiable Areal Unit Problem

Jonathan Nelson

11:20 - 11:40 SAM: A Provenance Model for Spatial Analytical Methods

Wenwen Li, Sergio Rey, and Luc Anselin

11:40 - 12:00 Pattern-based approach to knowledge extraction from large geospatial datasets

Jaroslaw Jasiewicz, Pawel Netzel, and Tomasz Stepinski

12:00 - 13:30 Lunch Break

13:30 - 15:00 Plenary Session @ Freihaus

@ Red Track

13:30 - 14:30 Panel Discussion

14:30 - 15:00 Goodbye Ceremony

Andrew U. Frank